Bioanalytická laboratorní diagnostika ve zdravotnictví – Embryolog

Pětileté prezenční magisterské studium

Unikátní pomaturitní studijní program poskytující hluboké teoretické znalosti o lidské reprodukční biologii, embryologii a příčinách neplodnosti a praktický nácvik laboratorních technik využívaných pro účely asistované reprodukce.

Informace o studiu

Informace o studiu

Základní informace o studiu

Typ studia Titul
Magisterský Mgr.
Forma studia Jazyk
Jednooborové prezenční studium Čeština
Doba studia   
5 let  
Bez popisku
Bez popisku

Cíle

Centra reprodukční medicíny se dlouhodobě potýkají s nedostatkem klinických embryologů kvalifikovaných provádět in vitro fertilizace (IVF), známé také jako umělé oplodnění. Tito zdravotničtí odborníci se obvykle rekrutují z jiných biologicky orientovaných magisterských oborů vyučovaných zejména na přírodovědeckých, farmaceutických a zemědělských fakultách. Jejich zařazení do klinické praxe tak vyžaduje další zdlouhavé a velmi nákladné vzdělávání přímo na pracovišti.

Cílem našeho studijního programu je vzdělat a vychovat absolventy kompetentní k provádění úkonů asistované reprodukce, zejména k laboratorní práci s oocyty, spermiemi a embryi a interpretaci výsledků klinických vyšetření v preventivní, diagnostické a léčebné péči.

Výuka

Výuka

Bez popisku

  • Výuka je realizovaná pro malou skupinu maximálně 20 studentů v ročníku, což podporuje interaktivitu a umožňuje individuální během praktické laboratorní výuky.
  • Studijní program je vyučován v češtině.
  • Vzhledem k tomu, že odborná terminologie oboru existuje prakticky výhradně v angličtině, je v průběhu studia kladen důraz na osvojení mezinárodní terminologie a porozumění odbornému anglickému textu.
  • Podmínkou pro úspěšné ukončení studia je aktivní znalost angličtiny na úrovni B2, ověřená zkouškou.

 

Kurikulum

Bez popisku

Koncept výukového programu

Studium studijního programu integruje široké spektrum předmětů z oblasti přírodních věd, biomedicíny a společenských věd.

V první polovině studia převažují teoretické přírodovědné a preklinické předměty v obdobné skladbě a rozsahu, jako při studiu všeobecného lékařství s rozšířenou výukou molekulární biologie a genetiky a s praktickým nácvikem obecné laboratorní práce.

Ve 3.-5. ročníku přistupuje výuka oborově specifických disciplín jako jsou andrologie, embryologie, základy reprodukční medicíny, kryoprezervace a genetická diagnostika. Zároveň studenti získavají znalosti v oblastech managementu kvality, zdravotnické etiky a profesního práva.

Významná pozornost je věnována praktické výuce, prohlubování znalostí správné laboratorní praxe a nácviku mikromanipulačních technik nezbytných pro práci v klinické embryologické laboratoři.

Jako doplněk teoretické a praktické výuky byl pro studenty vytvořen originální česko-anglický elektronický Atlas klinické embryologie. Tato e-learningová platforma pomáhá studentům pochopit morfologickou variabilitu lidských zárodečných buněk.

Seznam předmětů


Podrobné informace o předmětech studijního plánu
Bez popisku

Zavěrečné práce

V kurikulu je od 7. semestru věnován prostor individuální výzkumné aktivitě a soustavné přípravě závěrečné kvalifikační práce. Obhajoba diplomové práce je předpokladem k připuštění ke státní závěrečné zkoušce

Navazující studium

Po absolvování studijního programu lze pokračovat ve studiu v doktorském studijním programu Biomedicínské vědy, případně v jiném obsahově podobném PhD programu realizovaném na Masarykově univerzitě či v jiné vzdělávací instituci.

Výukové prostory

Bez popisku

Výukové laboratoře

Pro potřeby studijního programu byly zřízeny nové vyukové laboratoře vybavené stereomikroskopy, speciálními inkubátory a mikroinjektory.

Praktická cvičení probíhající v těchto prostorech (Andrologie, Metody asistované reprodukce I-III) jsou klíčovou součástí oborově specifické odborné výuky budoucích klinických embryologů.

Studentům je umožněn přístup do laboratoře i mimo výukové hodiny za účelem procvičování a zdokonalování mikromanipulačních dovedností nad rámec povinné výuky.

 

Ústav histologie a embryologie

Ústav histologie a embryologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity má dlouhou historii výzkumu v oblasti lidské reprodukce.

Pracovníci ústavu pod vedení prof. Milana Dvořáka byly členy týmu prof. Ladislava Pilky, zakladatele oboru asistované reprodukce v České republice (bývalém Československu). Díky této akademicko-klinické spolupráci přišlo v Brně na svět první „dítě ze zkumavky“ už v roce 1982.

V současnosti na ústavu působí 8 výzkumných skupin zabývajících se studiem vývojových procesů a biologií kmenových buněk. Jejich bádání zásadním způsobem přispívá k poznání v oblasti reprodukční a vývojové biologie.

Na snímku zleva Ladislav  Pilka, Jan Tesařík, Milan Dvořák, Pavel Trávník, Zděnek Čupr.
Na snímku lidské embryonální kmenové buňky.

Ústav histologie a embryologie je jedním z mála pracovišť v České republice, která má povolení pro výzkum lidských embryonálních kmenových buněk získaných z lidských preimplantačních embryí. Výzkum těchto unikátních buněk je klíčový nejen pro pochopení časných vývojových procesů, ale i pro budoucí použití kmenových buněk v regenerativní medicíně.

Studenti embryologického studijního programu mají možnost se zapojit to vědeckovýzkumné činnosti pracoviště a účastnit se mnoha vzdělávacích a popularizačních aktivit.

Jsme MED MUNI

Jsme jednou ze čtyř zakládajících fakult Masarykovy univerzity. Od našeho vzniku v roce 1919 jsme vzdělali přes 24 000 lékařů, 3 300 zubních lékařů a 3 500 nelékařských zdravotnických pracovníků. Spojujeme historii, tradici a kvalitu vzdělávání. Následujeme trendy dynamického rozvoje medicíny a nejnovější výsledky výzkumů aplikujeme napříč studijními programy. Jsme zárukou prestižního vzdělání, které otevírá možnosti do vysněné budoucnosti!

Největší kampus

Univerzitní kampus Bohunice je moderní komplex, v němž sídlí nejen tři z fakult Masarykovy univerzity, ale i několik výzkumných institucí. Při rozloze dvaačtyřiceti hektarů je největší stavbou svého druhu ve střední Evropě. Najdeš v něm moderní posluchárny i špičkově vybavené laboratoře a na jeho chodbách budeš potkávat přední odborníky ve svých oborech, kteří se na tebe těší ve výuce. Součástí kampusového areálu je také dostatek ploch – vnitřních i venkovních – pro relax a volnočasové aktivity.

Excelentní výzkum

Vědecko-výzkumné aktivity LF MU pokrývají prakticky celé spektrum biomedicíny, od základního medicínského výzkumu až po klinickou medicínu. Uplatnění nachází zejména inovativní diagnostické, terapeutické a operační postupy. Tomu kromě úzkého propojení s klinickými pracovišti napomáhá i zázemí vlastní excelentní infrastruktury.

Knihovna univerzitního kampusu

V centru kampusu se nachází moderně zařízená knihovna velikosti fotbalového hřiště, s rozlehlou studovnou a více než tisícovkou míst k sezení či odpočinku. Otevřená je každý všední den i v sobotu a k zapůjčení nabízí víc než čtvrt milionu výtisků, z nichž zhruba čtvrtina je k dispozici ve volném výběru.

Nejmodernější simulační centrum

Simulační centrum Lékařské fakulty Masarykovy univerzity je největším a nejmodernějším medicínským simulačním centrem v Evropě. Vybaveno je podobně jako reálná nemocnice, v pěti patrech se nachází operační sály, jednotky intenzivní péče, urgentní příjem, přes tisíc simulátorů a na střeše dokonce heliport. Probíhá zde výuka bakalářských, magisterských i navazujících magisterských programů.

Sportoviště a tělesná výuka

Centrum univerzitního sportu FSpS zajišťuje povinnou tělesnou výchovu pro studenty MUNI a pořádají různé sportovní aktivity a akce pro studenty i veřejnost.

Naši studenti

Naši studenti

Profil absolventa

Bez popisku
  • Zná a umí uplatnit teoretické poznatky z oblasti lidské reprodukční biologie a genetiky, je schopen definovat faktory ovlivňující reprodukční funkce a je seznámen s experimentální a terapeutickými strategiemi souvisejícími s léčbou neplodnosti.
  • Umí prakticky realizovat úkony asistované reprodukce při práci s vajíčky, spermiemi a embryi.
  • Zná rizika spojená s manipulací s gametami a zárodky v in vitro.
  • Umí v rozsahu své specializované působnosti interpretovat výsledky vyšetření v diagnostické a léčebné péči.
  • Rozumí funkci přístrojového vybavení embryologické laboratoře.
  • Rozumí ekonomickým pravidlům vztahujícím se k oblasti asistované reprodukce, zejména k provozu embryologické laboratoře.
  • Zná legislativu spojenou se systémem zdravotnictví, zejména s dopadem na poskytování zdravotnických služeb v oblasti reprodukční medicíny.

Názory studentů

Ondřej Tomík

„Už od základní školy jsem toužil stát se lékařem. Sen se postupně utvářel, a já si uvědomil, že mě víc a víc fascinuje výzkum a práce v laboratoři. K mému rozhodnutí studovat embryologii přispělo i to, že je jako vědní disciplína stále ještě v počátcích, a je zde široký prostor pro zdokonalování a nové objevy. Motivací pro mě je také fakt, že jsem se díky týmu odborníků pro asistovanou reprodukci narodil i já.“

Ondřej Tomík
student 4. ročníku

Yelyzaveta Makieieva

„Embryologie pro mě byla jasnou volbou, protože jsem chtěla spojit své budoucí povolání s medicínou a vědou. Reprodukce je dnes velmi aktuální téma a nabízí široké možnosti pro výzkum. V rámci diplomové práce jsem dostala možnost zapojit se do skutečného vědeckého bádání a přispět tak lepšímu pochopení vývojových procesů. Pokud bych se po dokončení studia rozhodla pro klinické prostředí, mohla bych pomáhat párům s překonáváním neplodnosti. Velmi oceňuji, že v rámci výuky máme možnost nacvičovat mikromanipulační techniky ve speciálně vybavených laboratořích a být tak připraveni k nástupu do klinické praxe.“

Yelyzaveta Makieieva
studentka 4. ročníku

Simona Mydliarová

„Tento program je ideálny pre každého, kto sa chce pozerať do budúcnosti a posunúť hranice ľudstva o niečo ďalej. Učebné osnovy kombinujú základy medicíny s najnovšími výskumnými trendami a praktickými laboratórnymi skúsenosťami s modernými technológiami. Učíte sa od uznávaných odborníkov v tejto oblasti, ktorí vám poskytnú cenné rady do klinickej praxe. Program navyše otvára škálu pracovných príležitostí v klinických laboratóriách a na výskumných pracoviskách.“

Simona Mydliarová
studentka 5. ročníku

Jan Hofman

„Embryologii studuji zároveň s všeobecným lékařstvím. Tento souběh je náročný, ale umožňuje budoucí uplatnění v pozici IVF lékaře. Během studia jsem si uvědomil, jak dynamicky reprodukční medicína rozvíjí. Oceňuji, že vyučující jsou odborníci na problematiku a poskytují nám nejaktuálnější vědecké informace. Studium mi navíc umožňuje navštívit laboratoře a osvojit si praktické dovednosti. Díky těmto zkušenostem už pro mě biologická laboratoř není jen černou skříňkou.“

Jan Hofman
student 5. ročníku
Pro zájemce o studium

Pro zájemce o studium

Je studium tohoto programu pro vás?

  • Láká Vás studium ve zcela unikátním studijním programu zaměřeném na propojení s klinickou praxí ?
  • Zajímá Vás tajemný mikrosvět, pozorovatelný pod mikroskopem?
  • Chcete blíže proniknout do podstaty vzniku a vývoje lidského zárodku?
  • Chcete porozumět tomu, jaké faktory ovlivňují lidské reprodukční zdraví a pochopit příčiny neplodnosti?
  • Chcete pomáhat párům s poruchami plodnosti na cestě k vytouženému dítěti?
  • Bavila by Vás zodpovědná práce zdravotnického pracovníka v dynamicky se rozvíjejícím odvětví medicíny?
Bez popisku

Možnosti uplatnění

Absolventi tohoto nově akreditovaného programu se v souladu s platnou českou legislativou stávají "Odbornými pracovníky v laboratorních metodách a přípravě léčivých přípravků", což je regulované zdravotnické povolání.

Přednostní možnost jejich uplatnění tedy představují embryologické laboratoře center asistované reprodukce a navazujících odvětví jako je lékařská diagnostika, reprodukční poradenství a laboratorní management.

Díky obecně biologickému a biomedicínskému obsahu studijního programu, mají absolventi široký prostor pro realizaci svých profesních zájmů také v mnoha dalších oblastech, jako jsou věda a výzkum, biotechnologický průmysl, obchodní činnost v oblasti produktů pro biologii a medicínu a další.

Přijďte se k nám podívat

Fakultu a výukové prostory můžete každoročně navštívit na podzim v rámci celouniverzitní akce OPEN DAY. Klasické dny otevřených dveří vždy probíhají dva dny v lednu - jednou v sobotu a potom ve středu. Mimo tyto aktivity nás můžete potkat třeba na Noci vědců či veletrzích Gaudeamus v Brně, Bratislavě a Praze. 

Brno je studentské město

V žebříčku The Campus Advisor z listopadu 2023 Brno získalo 4,55 bodů z 5 možných a patří tak mezi top 50 měst na světě za rok 2023. Hodnotí se přátelskost vůči studentům, veřejná doprava, náklady na bydlení, občanská vybavenost, noční život i bezpečnost. "Brno je skvělé studentské město s velkým množstvím hospod, barů, klubů a dalšími místy pro setkávání s přáteli a dalšími studenty. Studentská komunita je jednou z nejlepších na světě s velkým počtem aktivit a akcí pravidelně plánovaných pro místní studenty i ty z výměnných stáží. Veřejná doprava je velmi dobře zorganizovaná a i v noci jezdí autobusy každou hodinu," hodnotí jeden z recenzentů. Poznejte Brno!

Jsme online

Zapomeňte na papírování. Už od podání přihlášky spolu komunikujeme online. Většinu administrativy vyřešíte přímo v Informačním systému MU. Registrace předmětů, přihlašování na zkoušky, podání žádosti na studijní oddělení, komunikace s učiteli, elektronická skripta – to vše zvládnete z kteréhokoliv počítače.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info